Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Bicykle pre deti

Bicykel je pre dospelých dopravný prostriedok alebo športové náradie. Iný bicykel používame pre hltanie kilometrov na asfaltových cestách, iné pre vyblbnutie sa na lesných zjazdoch a iný stroj sa hodí pre poznávania krajiny pri cykloturistike. Deti možno nejazdia takej diaľky, ako my dospelí, ale aj pre nich je bicykel zdrojom zábavy. Aký bicykel je pre deti najvhodnejší?


V predškolskom a školskom veku je asi predčasné voliť špecializované bicykle podľa druhu povrchu. Tiež deti určite ešte nemajú vyhranený názor na to, akým spôsobom budú bicykel používať. Najčastejšie budú na ňom jazdiť s kamarátmi „okolo domu“, v neďalekom parku alebo u babičky na dedine. Páčia sa im na prvý pohľad „silné“ bicykle, takže dávajú prednosť vzhľadu horského bicykla s hrubými pneumatikami. Tie sú u detí tiež praktické. Prejazdy obrubníkov či iných nerovností sú pre nich bežným prejavom sily a odvahy a detské bicykle by to všetko mali vydržať bez poškodenia.

Ďaleko dôležitejšie pre dieťa, než vzhľad bicykla, je veľkosť rámu a kolies. Aby bezpečne dosiahlo zo sedla na zem a aby sa na bicykli dobre sedelo za jazdy. Aby riadidlá neboli veľmi vpredu. Pre najmenšie malé deti od veku dvoch rokov sa vyrábajú detské bicykle 12 palcové. Číslo udáva priemer kolies na bicykli, nie veľkosť rámu. V tejto vekovej kategórii nájdu uplatnenie aj balančné kolieska, montované k zadnému náboju, ktoré sú súčasťou dodávky takmer u všetkých bicyklov. Keď začínajúci detský cyklista ešte nezvláda úplne rovnováhu, nebude mať strach na bicykli jazdiť a môže aj kedykoľvek zastaviť.

Dieťa na bicykli

Staršie dieťa radšej siahne po väčšom detskom bicykli 16 palcovom. V tejto veľkosti sa už bicykle svojím tvarom viac podobajú dospeláckym bicyklom, ale viac než vek potomka je dôležitejšia výška jeho postavy pre výber správnej veľkosti a tvaru bicykla. Balančné kolieska pre začínajúcich jazdcov sú dodávané aj k niektorým z týchto strojov alebo sa dajú dokúpiť zvlášť. A samozrejme dajú sa dať dole, keď mladík alebo slečna zvládne základy jazdy a trúfa si už na viac.

Nemusí z vášho potomka vyrásť práve pretekár, ale kúpou bicykla mu doprajete istú mieru slobody a nezávislosti, ale tiež fyzickej kondície a zdravia.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.