Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Čo so sebou na cyklodovolenku

Na dovolenke si chceme oddýchnuť od každodenných starostí. Súčasne ale nechceme žiť úplne asketicky a máme radi svoje pohodlie. Preto si so sebou berieme veci, ktoré nám dovolenku spríjemnia a zjednodušia. Za tie roky, čo jazdíme prevažne na dvojtýždňové pobyty a bývame najčastejšie v penziónoch, už máme vypracovaný zoznam, čo všetko budeme potrebovať. Možno vás bude inšpirovať, čo si so sebou zabalíte z domu na tej vašej dovolenke na bicykli.


Začali sme tým, že prvý rok sme si skúsili predstaviť, ako asi budeme bývať a čo všetko budeme potrebovať. Takmer zakaždým sa ale ukázalo, že sme doma niečo zabudli alebo nebolo súčasťou vybavenia penziónu (aj keď v tom minulom bolo) a postupne sme dokupovali ďalšie veci v miestnych obchodoch. Dnes, keď sa blíži odchod na dovolenku, vytiahneme zoznam a začíname baliť. Na zozname pre dovolenku máme jednak veci, ktoré bežné doma používame celý rok, ale tiež predmety, ktoré sme kúpili len pre účely dovoleniek.

Pre úplnosť dodávam, že na dovolenky jazdíme autom, celkom veľkým kombi a všetko sa nám teda pohodlne vojde do kufra bez toho, že by sme sa museli nejako v balení obmedzovať. A naše dva bicykle vozíme na strešnom nosiči.

Obsah našej dovolenkovej batožiny by som rozdelil podľa využitia na tieto skupiny:

  1. Bicykle a vybavenie
  2. Oblečenie
  3. Vybavenie kuchyne
  4. Hygiena a zdravie
  5. Zábava

Bicykle a vybavenie

Samozrejme že si vozíme svoje bicykle sebou, pretože ich máme vybrané a nastavené na svojej postavy a sme na ne zvyknutí. Okrem vybavenia tašiek pre výlety a núdzové opravy v teréne ešte pribaľujeme ďalšie:

– Čistiaci a mazací sprej na reťaze
– Papierové utierky
– Vlhčené obrúsky (na palubnú dosku áut – pre čistenie kolies)

Oblečenie

Snažíme sa pripraviť na horúce letné dni aj na prípad, že bude pršať alebo sa výrazne ochladí. Vezieme si oblečenie na jazdu na bicykli aj na prechádzky po meste alebo výlety autom. Aj na leňošenie na penzióne. A pretože sa chceme vyhnúť nutnosti prať, máme toho samozrejme trochu viac 😉 Počítame s tým, že sa bude trebárs grilovať alebo opekať.

– Kraťasy na bicykel nad koleno
– Kraťasy na bicykel pod koleno
– Dlhé cyklonohavice, všetko s gélovou vložkou
– 2 cyklotrička s krátkym rukávom
– Cyklotričko bez rukávu
– Cyklotričko s dlhým rukávom
– Funčkné spodné tričko
– Funkčné spodné tielko s dlhým rukávom
– 2 cyklo ponožky
– Cyklo rukavice bezprsté
– Cyklorukavice dlhé
– Cyklistická bunda
– Cyklobunda do dažďa
– Čelenka pod prilbu
– Prilba cyklistická
– okuliare
– Cyklistická obuv

– spodná bielizeň
– ponožky
– tepláky
– 3 kraťasy
– rifle
– 3 tričká
– mikina
– 2 košeľa s krátkym rukávom
– 2 košeľa s dlhým rukávom
– 2 tielko
– dDomáca obuv do penziónu
– botasky
– poltopánky
– 2 tričko na spanie
– flísová bunda
– kožák
– sveter
– deka

Vybavenie kuchyne

Máme iné stravovacie návyky, ako väčšina populácie. Vyhýbame sa škrobovým a múčnym jedlám, jeme veľa mäsa a zeleniny aj ovocia, nevyhýbame sa prirodzeným tukom. Chlieb jeme len doma pečený kváskový, vieme, že vydrží štrnásť dní (ak ho nezjeme skôr), takže napečieme pár bochníkov deň pred odchodom. Spolu s ďalšími našimi obľúbenými potravinami je vezieme v autochladničke, na penziónoch väčšinou chladnička je. Ovocie a zelenina z domova týždeň vydrží aj bez chladničky, ďalšiu dokupujeme z miestnych zdrojov, rovnako tak aj šunku, syry, mäso. Z vlastných zásob si robíme raňajky, obedujeme a večeriame väčšinou na trase výletu alebo v reštauráciách v okolí.

Kuchynské kúty bývajú v penziónoch vybavené rôzne, preto vozíme svoje vlastné:

– Rýchlovarná kanvica
– Odkvapkávač na riad
– Tácka kuchynská plastová stredná a veľká
– Nôž na chleba, nôž na zeleninu, nôž malý
– 2 x príbor
– 2 sada tanierov
– Porcelánová miska
– 2 x šálka na čaj
– 2 x hrnček na kávu
– Saponát na riad 0,2 l
– Hubka na riad
– Utierka na riad
– Papierové utierky
– Kefa na umývanie (cyklistických) fliaš
– Káva mletá, instantné, čaje
– soľ

Hygiena a zdravie

Okrem bežných hygienických potrieb je dobré počítať s prípadnými zdravotnými ťažkosťami, ktoré nás môžu na dlhšej dovolenke stretnúť. Ako napríklad nádcha, bolesť zuba, opar. Nesmieme zabudnúť v našom prípade na lieky proti bolesti a na uvoľnenie svalstva chrbtice, ak by nás dostihli problémy s operovanou chrbticou. V našej výbave na dlhú dovolenku ďalej máme:

– Holiaci strojček a pena
– Zubné kefky a pasta
– Sprchové šampóny
– Uterák a osuška (na penziónoch bývajú, len pre istotu)
– fén
– Lak na vlasy, tužidlo
– hrebene
– Telové mlieko
– Mlieko na opaľovanie
– repelent
– Tekutý prášok na pranie
– Šnúra na bielizeň a štipce
– Papierové vreckovky
– Toaletný papier
– Sušiak na bielizeň na radiátor
– Cestovná žehlička
– Zátka do umývadla
– Dámska každodenné kozmetika
– Anatomické vankúše

Zábava

Sem zaraďujem predmety pre vyplnenie voľného času, kedy po namáhavej jazde odpočívame alebo pre zlé počasie nevyjdeme z penziónu.

– notebook
– USB externý disk (na fotografie)
– tablet
– Nabíjačky na mobily
– časopis
– kniha
– Puzdro na mobil
– ľadvinka
– Ruksak na chrbát
– Digitálny fotoaparát
– Elektrická predlžovačka 5 m s päťzásuvkou
– Poznámkový blok a perá na písanie
– Izbový digitálny teplomer

Okrem vyššie vypísaného samozrejme doklady, teda Občiansky preukaz, Európsky preukaz poistenca, cestovné poistky (celoročné) liečebných nákladov v zahraničí, ďalej niekoľko platobných kariet (hotovosť vyberáme až na mieste v bankomatoch, čo ide platíme kartami). Mapy niekedy kupujeme až na mieste, niekedy už vyrážame z domu s kúpenou mapou. Často si dopredu naplánujem mapy na bikemap.net alebo sa pozriem, čo kto iný prešiel predo mnou a vytlačím si mapy na papier.

Je to celkom obsiahly zoznam a všetky veci zaberajú celkom dosť miesta. Prevážame ich v dvoch veľkých športových taškách plus niekoľkých menších a výborne sa hodia najmä na potraviny alebo kuchynské zariadenia napríklad plastové košíky. Menšie batožina sa lepšie prenáša a lepšie ukladá do kufra auta. Oblečenie často dovezieme domov nepoužité, teda niektoré kusy, iné zase stihneme preprať v penzióne. Záleží od počasia, ale radšej viac, než menej, vozíme to autom.

Niektoré predmety sa vám možno zdajú zbytočné, no všetko z tohto zoznamu sme minimálne v jednom z penziónov použili. Čo sme neviezli pri prvých dovolenkách, to sme postupne dokupovali v miestach pobytu.

V zozname nie sú náhradné diely a náradie na servis bicyklov, ktoré vozím v brašniach na bicykli, to bude obsahom iného článku.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.