Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Ďalší spôsob elektrifikácie bicykla

Elektrobicykle už nie sú exotickou súčasťou výletov, sú stále častejšie bežným dopravným prostriedkom v mestách i športovým náradím pre cykloturistov. Na trhu sú k dostaniu lacné elektrobicykle aj kvalitné za vyššiu cenu a s dlhšou životnosťou batérií aj motorov samotných. Avšak kto má veľmi kvalitný klasický bicykel a uvažuje o elektrobicykli, nechce sa vzdať svojho vyladeného miláčika. Pre takýchto ľudí existujú prestavbové sady, ktoré z bežného bicykla urobia elektrobicykel. Stále je to však celkom náročná procedúra. Na svete už sú možnosti, ako všetko zvládnuť za pár desiatok sekúnd.


Inštaláciu elektromotora na existujúce mestské alebo horské bicykle komplikuje kabeláž. Okrem batérie a elektromotora je treba pripojiť aj snímač u pedálov a ovládanie na riadidlá. Chvíľu to trvá a často sa bez dielenského náradia nezaobídeme. Navyše cena zadného kolesa s viackolieskom a elektromotorom tiež nie je nízka.

Na trhu sa začínajú objavovať ucelené riešenia, ktorá na to idú „od lesa“. O jednom spôsobe integrácie motora a batérie pre elektrobicykel sme písali nedávno a už sa objavila ďalšia lastovička.

urbanX

Opäť sa jedná o kompletizáciu pohonného elektromotora, elektroniky a batérie do jedného celku, do vnútra predného kolesa. Takže na vašom súčasnom bicykli stačí vymontovať predné koleso, nasadiť nové elektrické a upevniť panel ovládania na riadidlá. Za pár chvíľ môžete vyraziť na výlet.

UrbanX

Avšak aj toto riešenie má svoje obmedzenia. Problém by som videl v odpruženej prednej vidlici a znížení jej životnosti pri razantnom zábere elektromotora. A tiež vyššia hmotnosť samotného predného kolesa nemusí prednej vidle svedčiť. Takže skôr pre pevný rám. Ovšem UrbanX elektrické koleso môžete kúpiť ako v prevedení pre kotúčové, tak ráfikové brzdy.

Či sa celý projekt z fázy prototypov dostane z Kickstartera do sériovej výroby a predaja, ukáže záujem potenciálnych zákazníkov, ktorých ale nie je málo. Za 300 US dolárov bude k dispozícii najlacnejší verzia s 240 W motorom rýchlosťou do 25 km/h (predpis EÚ), UrbanX Booster s 350W a 32 km / h za 400 dolárov. Celkom je v ponuke šesť veľkostí predných elektrifikovaných kolies. Integrovaná elektronika a Bluetooth vie prenášať údaje do smartfónu 😉 Hmotnosť 6,8 kg naznačuje, že s kapacitou batérie to nebude výrobca príliš preháňať. Píše sa o 3500 mAh LiIon akumulátora. To teda na dlhé výlety do prírody asi veľa nebude. Alebo voziť so sebou druhú batériu.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.