Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Keď odrazky nestačia

Pre každého cyklistu je pri jazde dôležité niečo iné. Niekto dáva prednosť vzrušeniu, iného zaujíma rýchlosť, akou sviští po cestách, ďalší uprednostňuje pohodlie na bicykli. Čo by ale malo byť dôležité pre každého z nás, to je bezpečnosť. Tá zahŕňa nielen dobrý technický stav bicykla, našu spôsobilosť ho ovládať, ale aj dobrú viditeľnosť. My musíme dobre vidieť, kadiaľ ideme a tiež kto ďalší sa na našej trase nachádza. A tiež musí byť vidieť nás a náš bicykel. Platí to najmä keď sa na výlete trochu zdržíme a prichádzame domov za šera alebo dokonca za tmy.


Bežné bicykle sú výrobcom vybavené odrazkami bielej farby vpredu, červenej farby v zadnej časti a oranžové odrazky svietia v pedáloch alebo na bokoch kolies. Každý cyklista, ktorý využíva k jazde aj cesty, si vybavuje svoj bicykel ďalšími prvkami, ktoré zvyšujú viditeľnosť. Úplne bežné sú zadné svetlá s funkciou blikania. Trvalé červené svetlo je dobré v noci, za šera je blikajúce svetlo lepšie viditeľné. Biela blikačka vpredu upozorňuje vodiča na prítomnosť cyklistu, ale nestačí na to, aby cyklista videl bezpečne na ceste pred sebou. Pre správnu funkciu svetiel je potrebné mať funkčné batérie. A priznajme si, kto z nás vozí na bicykli so sebou náhradné baterky pre prípad, že sa nám pri jazde vybijú?

Svetlá svietia, keď majú zdroj energie, odrazky svietia, keď na ne posvieti iné svetlo. Preto je výhodné mať na bicykli oboje. Ako vodiči áut ale vidíme v tme z bicykla len malé svetlo a malú odrazku. Iné je to, keď v noci prichádzame k nákladiaku. Odrazy svetiel na obryse vozidla nám hneď hovoria, čo ide pred nami, Nešlo by niečo podobné urobiť aj s bicyklom? Ako vodiči áut by sme ich videli lepšie, ako cyklisti by sme sa na bicykli cítili bezpečnejšie.

Ovšem neviem si predstaviť celý bicykel oblepené reflexnými páskami alebo namontované odrazky všade po obvode bicykla. Reflexné prvky by nemali hyzdiť môj stroj. Zničili by jeho dizajn. A aj keď je pre mňa dôležité ako pohodlie na bicykli, tak moja bezpečnosť, dbám aj na to, aby môj bicykel dobre vyzeral. Preto ma zaujala možnosť použiť reflexný sprej, ktorý cez deň na bicykli nespoznáte, ale večer funguje dokonale.

svetla

Reflexný sprej v sebe kombinuje lepidlo a mikročastice sa schopnosťou odrážať dopadajúce svetlo. K dostaniu je na aplikáciu na textil, zvieratá alebo tvrdé a kovové povrchy. Práve tento reflexný sprej na kov môžem použiť na bicykel a vyznačiť tak jeho obrys, aby vodiči večer ihneď spoznali, že míňajú cyklistu. Sprej je permanentný, teda natrvalo priľne na ráme bicykla, riadidlách alebo ráfikoch, ale aj na prilbe. Je to v princípe bezfarebný lak, len v tme odráža dopadajúce svetlo vo veľmi úzkom uhle. Takže cyklista s takto ošetreným bicyklom nesvieti ako vianočný stromček, ale odrazené svetlo vidí len ten, kto ho osvetlil. Teda iný cyklista s reflektorom vpredu alebo práve vodič auta.

Permanentný reflexný sprej na kov je použiteľný aj na oblečenie z umelých materiálov, ktoré ako cyklisti nosíme. Sprej na textil totiž na týchto materiáloch nedrží a oderom alebo vypraním v práčke či ručne s mydlovou vodou ho z bežného oblečenia odstránime. Čo sa môže hodiť, keď potrebujeme v noci seba „zviditeľniť“ len na určitý čas. Bežne totiž na nohaviciach vydrží asi týždeň. Na topánkach alebo batohu dlhšie.

Aby bicykel po osvetlení v noci stále dobre vyzeral, použite šablóny. Na riadidlá stačí namotať kryciu pásku v pravidelnej špirále, aj ráfiky môžu vyzerať zaujímavo po aplikácii šablóny. Prácu vo „voľnom štýle“ trochu komplikuje fakt, že reflexný sprej nevidíte. Svoju prácu po skončení ľahko skontrolujete tak, že bicykel umiestnite do tmavého priestoru, napríklad garáže, a vyfotografujete ho digitálom so zapnutým bleskom. Na snímke potom uvidíte, ako bicykel s aplikovaným reflexným sprejom bude viditeľný ostatnými vodičmi.

Reflexný sprej sa musí aplikovať iba na suchý, čistý a odmastený povrch. Potom ale odoláva aj vode a nemusíte sa báť jazdiť na takto vylepšenom bicykli aj v daždi, sprej na kov odolá. Zvýšite tak svoju bezpečnosť a nemusíte mať obavy dochádzať domov z výletu ani za šera a tmy.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.