Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Orlické hory – proti prúdu Orlice na poľskej strane

Tento výlet v Orlických horách patrí k tým menej náročným. Nie je dlhý a aj prevýšenie je v rozumnej miere, pretože sme išli pozdĺž rieky Divoká Orlice. Presnejšie išli sme na bicykli proti prúdu rieky po poľskej strane hranice. Vyšli sme z Horní Rokytnice do Bartošovíc, ako minule, ale za hranicou v Niemojowe sme zabočili doľava. Je nutné hneď z úvodu napísať, že severná strana od Bartošovíc či Niemojowa je na tom trochu lepšie, než južná.


Pozdĺž Divoké Orlice vedú cesty na oboch brehoch. Pri výletoch si tak môžete vybrať, ktorou stranou pôjdete a niekoľko mostov cez rieku vám dovolí kombinovať české a poľské úseky podľa ľubovôle. Môj názor je, že na českej strane sú cesty kvalitnejšie a aj obydlia sú krajšie a viac udržiavané. Na poľskej strane nájdete veľa zanedbaných objektov, niektoré už opustené a rozpadnuté a cesty nie sú tak OK. Na druhú stranu je tu menej áut aj cyklistov a väčší pokoj.

A aj značenie pre cyklistov je v tejto časti poľských Orlických hôr o dosť lepšie:

značení

Pretože sme išli proti prúdu rieky, prakticky neustále sme stúpali, avšak stúpania boli mierne. Mali sme čas sa rozhliadať po kraji. Pri obci Rudawa sme prišli k vodnej nádrži, práve tu prebiehal detský tábor. Na chvíľu som sa zastavili a pozorovali vodnú hladinu aj dianie na nej.

Medzi Rudawou a Mostowicami je cesta trochu viac zvlnená. Mostowice sú na úrovni Orlického Záhoří a je tu ďalší hraničný most, po ktorom sme sa vrátili do Čiech. Prešli sme dedinou a hľadali sme krčmičku, kde by sme sa najedli.

Po výdatnom odpočinku nás čakal najťažší úsek dnešného výletu. Pri prvom tohtoročnom výlete na bicykli v Orlických horách sme tadiaľ schádzali dole, teraz si „vychutnáme“ kopec v stúpaní 😉 Z Orlického Záhoří na rázcestie je to niekoľko kilometrov prakticky po rovine, potom začína kopec.

Až na Komáří vrch, či skôr k rázcestiu, je to cez štyri kilometre s prevýšením asi 240 metrov. Samá zákruta, sem tam pekný mostík a všade okolo smrekové lesy. Nádherný vzduch, v ktorom aj tá námaha pri šliapaní do kopca ide tak nejak lepšie. A keď zacítite vo vzduchu známu vôňu čučoriedok … Nejde nedať si pauzu a dať si po dobrom obede zdravý zákusok. Lenže ho neutajíte, modré ústa aj prsty vás prezradia 🙂

S touto pauzou sme došli pod Komáří vrch, na Mezivrší.

Mezivrší

Mezivrší

Tak ako všade v Orlických horách, nájdete tu nielen ukazovatele smeru do ďalších cieľov, ale aj informácie o prírode. Dnes sme sa len pozreli, kam všade môžeme, tieto ciele sme si nechali pre ďalšie výlety. Ďalšou zastávkou na našom dnešnom putovaní boli Říčky v Orlických horách.

Route 634 932 – powered by www.bikemap.net

 

Říčky v Orlických horách sú známe predovšetkým ako zimné lyžiarske centrum. Avšak aj v lete na bicykli tu nájdete zaujímavé možnosti „vyblbnutia“. Vybudované ubytovacie a stravovacie kapacity, parkovisko pre autá už tu sú, teraz k nim pridali rôzne adrenalínové a zážitkové možnosti v Bikeparku. Síce to nie je nič pre nás dvoch, ale rovnako sme sa dedinou prešli, len tak zo zvedavosti. Z nášho smere sme išli stále z kopca, takže sme mali dosť času i možností sa kochať.

Za dedinou nás čakal len jeden mierny kopček a potom už sme zišli k nášmu penziónu. Za nami bolo necelých 50 kilometrov krásne jazdy v nádhernej prírode. Videli sme ako vyzerajú Orlické hory z oboch dvoch strán rieky Divoká Orlice a len tušili, čo všetko krásne tu na nás ešte v najbližších dňoch našej dovolenky v Orlických horách čaká.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.