Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Vojenské opevnenia v Orlických horách

Ak pri jazde na bicykli v Orlických horách opustíte okresné cesty a zamierite do lesa, takmer s istotou onedlho narazíte na pozostatky železobetónových pevnôstok a pevností, postavených za prvej republiky. Ich cieľom bolo chrániť štát pred rozpínavosťou Nemecka, ktoré v tom čase takmer obkolesovalo celé Čechy a jeho severná hranica sa tiahla až kdesi k Opave. V členitom teréne Orlických hôr tvorili chrbticu obrany štátu.


Cyklotrasy v Orlických horách často vedú po starých vojenských cestách. Dnes už ich armáda nepoužíva, rovnako tak ako boli opustené pevnosti, mnohé z nich ani nestihli dokončiť v období pred Mníchovom. Najväčší komplex s poetickým menom Hanička leží asi dva kilometre od Horní Rokytnice a ešte v nedávnej dobe bol využívaný socialistickou armádou. Dnes je z neho múzeum a môžete si pozrieť ako maketu pôvodného areálu, tak vnútri múzeum a dobové exponáty. Do objektu je platený vstup s odborným výkladom sprievodcu. V letných mesiacoch, kedy je tu celkom nával, sa vám môže stať, že sa do objektu nedostanete ihneď a možno si hodinku alebo dve počkáte. Našťastie bufet pri vstupe je vám k dispozícii spolu s vonkajšou expozíciou renovovaných zbraní.

Parkovisko je napravo pri ceste z Rokytnice do Bartošovíc, k pevnosti sa dostanete cestou naľavo. Ale aj ak sa vydáte napravo, nájdete pevnostný zrub. Nie je verejnosti prístupný, ale je opravený partiou nadšencov a zvonku si môžete prezrieť ako zrub, tak časti protitankových zátarasov a priekopy.

Málokto si uvedomuje, že strieľne guľometov a diel neboli namierené proti hranici a od nej postupujúce nepriateľské vojská, ale mierili na susedné bunkre. Vytvorila sa tak línia, ktorú nepriatelia nemohli prejsť. Smerom k hranici sú orientované najsilnejšie múry a hlinené násypy ako ochrana pred bombardovaním ťažkými zbraňami.

Niektoré pevnosti ležia priamo pri ceste, niektoré si musíte všímať medzi stromami. Niektoré sú v dosť zlom stave, do niektorých nadšenci histórie investovali nemálo úsilia a prostriedkov. Aj keď sú uzavreté, na niektorých miestach nájdete zvonku nákresy, ako boli pevnostné zruby plánované a čo všetko obsahovali.

Orlické hory sú pretkané sieťou asfaltových a šotolinových ciest, v súčasnosti využívaných cykloturistami. Zavedú vás na mnohé nádherné miesta a keď sa budete pozorne pozerať nielen do diaľky a obdivovať krásu tunajšej prírody, ale pozriete sa aj do lesa medzi stromy, často nájdete viac či menej ukrytý pechotný zrub z prvej republiky kúsok od cesty. A keď už nájdete jeden, v priamej viditeľnosti od neho v smere strieľní určite uvidíte ďalšie. Nebudú ďalej než päťsto metrov.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.