Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Ako premazať reťaz na bicykli

Máte už bicykel nachystaný na jarnú sezónu? Ak áno, nezabudli ste si vyčistiť a premazať reťaz? Premazanie reťaze je činnosť, ktorá by sa mala vykonávať pravidelne. Táto činnosť vám zaberie len niekoľko minút, preto je vhodné na ňu nezabúdať. Najlepšie by bolo, keby ste túto činnosť vykonávali pred každou jazdou. Pokiaľ ale jazdíte na bicykli každý deň do práce, je logické že túto činnosť pred každým výjazdom vykonávať nebudete. To ale neznamená, že ju vynecháte už navždy. Práve preto, že bicykel tak často využívate je mazanie reťaze veľmi podstatné.
prvotné príprava


Pred samotným mazaním je dôležité reťaz poriadne vyčistiť. Ak by ste reťaz mazali bez vyčistenia, akurát tak by sa na ňu nalepila ďalšia špina, čo by celú reťaz zničilo. Ak si nechcete kupovať drahé prípravky, môžete svoju reťaz očistiť iba suchou handrou a kefkou, aby na nej nezostala žiadna špina. Ak vám nevadí do svojho bicykla niečo málo investovať, kúpte si čistič v spreji. Jednoducho potom špinu vystrieka preč a reťaz bude čistá. Predávajú sa tiež priamo špeciálne kefy na čistenie reťaze.

Samotné mazanie

Najskôr si musíte zohnať olej, ktorým reťaz budete mazať. Existuje niekoľko druhov, ale pokojne vám postačí aj obyčajný olej s kvapkadlom. Ten nakvapkáte v primeranom množstve a reťaz dvakrát prekrútite. Následne olej nechajte chvíľu pôsobiť a prebytok zotrite handrou. Akonáhle by ste tam nechali veľké množstvo oleja, ľahšie by sa tu opäť zachytávala špina a prach.

Existujú tiež oleje pre mazanie reťaze v spreji. Záležať bude na vás, nikdy však nepoužívajte kuchynský olej. Ten na bicykle nie je vôbec vhodný. Na trhu môžete objaviť aj tuhé mazivá na cyklistickú reťaz. Olej či iné mazacie prostriedky a prípravok na očistenie reťazi si môžete zakúpiť ako v kamenných predajniach, tak v rôznych e-shopoch. Nezabudnite, že mazať by ste mali pravidelne, aby vám reťaz nevŕzgala a nezanášala sa špinou. Je to tiež prevencia vzniku korózie, ktorá reťaz na bicykli veľmi často napáda.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.