Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Ako sa brániť proti psom

Za tú dobu, čo jazdíme na bicykli po cestičkách a cestách v krajine, sa nám niekoľkokrát stalo, že sme narazili na psa, ktorý nebol na vodítku a jeho majiteľ nebol v dohľade. Vždy som pozorne sledoval, ako sa pes chová a len pár krát išlo o vyslovene agresívne správanie. Zakaždým sme psom ušli, ale pretože nechcem nič nechávať na náhodu, povedal som si, že sa na budúce takéto stretnutie pripravím.


Kvôli psom nejazdíme na jedno veľmi krásne miesto. Na kopci s peknou vyhliadkou stojí vysielač aj turistická chata, cesta však vedie okolo samoty, u ktorej pobehujú agresívne psy. Ľuďom v autách to nevadí, keď ale idete na bicykli do kopca, ani ujsť veľmi nemôžete. A s majiteľom nie je reč, sú to vraj jeho pozemky.

Poradil mi špecialista na osobnú ochranu, že až nabudúce stretnem na svojich výletoch krajinou agresívneho psa, mal by som mať pri sebe obranný sprej a v prípade jeho útoku ho použiť. Že sa nemusím báť o zdravie psa, sprej mu neublíži. Obranný sprej stimuluje nervové zakončenia a vyvolá pocit silného pálenia a bolesti, ktorá ale najneskôr do pol hodiny odznie a nezanechávajú žiadne následky. Funguje to presne ako u ľudí a aj spreje sú rovnaké.

hunting-dog

Odporučil mi ale na bicykli používať obranný sprej s tekutou strelou. Na rozdiel od sprejov s hmlou nehrozí vo vetre otočenie hmly proti mne a podráždenie mojich očí a slizníc. Sprej by som mal mať po ruke, teda nie v brašniach nad zadným kolesom, ale tak, aby som ho mohol vždy vziať do ruky, keď sa objaví pes, ktorého správanie je nevyspytateľné alebo evidentne agresívne.

Zo skúsenosti už viem, že pes sa rozbehne nie za prvým cyklistom v rade, ale za posledným. Preto priateľka ide prvá, ja na konci. Zatiaľ som vždy psov zvládol, vymanévrovali ich alebo im ušiel. Často postačí proti nim aj silný krik. Ale obranný sprej v taške na riadidlách mi dá väčší pocit bezpečia a možnosť sa aktívne brániť, keď majiteľ svojho psa neustráži.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.