Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Chcete si užiť svoj bicykel? Vydajte sa na poznávacie cyklozájazdy do zahraničia

Aj keď už sa detské prázdniny prehupli do svojej druhej polovice, ešte stále vrcholí doba dovoleniek. A preto sa ponúka otázka, prečo poznávať na bicykli len svoje najbližšie okolie a svoju krajinu, ktorú veľkí nadšenci už majú väčšinou prejdenú krížom krážom? Prečo sa nevydať inam? Prečo neskúsiť poznávať na bicykli aj ďalšie európske krajiny? Cyklozájazdy sú ideálnou príležitosťou, ako spojiť príjemné s užitočným.


Kombinácia príjemných zážitkov so zlepšovaním telesnej kondície

Môžete vyraziť poznávať dosiaľ nepoznané a pritom si na bicykli úspešne zlepšovať svoju telesnú kondíciu. Rôzne cyklozájazdy bývajú veľmi dobre namiešaným kokteilom poznávania, oddychu a športového výkonu. Navštívite nové miesta, ktoré doteraz nepoznáte, vychutnávate si tie najlepšie preverené cyklotrasy a k tomu ako bonus ešte nové zážitky spojené s lokalitou, v ktorej sa nachádzate. Môžete napríklad usporiadať i cyklistické tematické zájazdy, záleží na tom, aké sú vaše záujmy, či vás láka kúpanie, hrady a zámky, víno, krajina, pamätihodnosti.

Predsezónne a posezónne termíny sú najlepšie

Naviac pre zájazdy na bicykli, respektíve kombinované s dopravou na bicykli a autobusom, sú najlepšie predsezónne alebo posezónne termíny. Vtedy nie je už tak extrémne teplo, aj keď počasie je väčšinou už alebo ešte pomerne stabilné. Klíma je vtedy výborná pre dlhé jazdy na bicykli, takže máte šancu si cestovanie skutočne užiť. Termíny sú preto najvhodnejšie v máji a júni a na konci augusta a počas septembra – toto obdobie práve nastáva. Vtedy sú najlepšie teploty na cesty na bicykli a zároveň už nie sú cesty tak plné, ako v hlavnej sezóne, takže sa ide výborne.

Krížom krážom po ostrovoch

Môžete sa napríklad vydať na bicykli spoznávať nejaký ostrov na juhu Európy, dajme tomu Korziku. V takom prípade je program kombináciou poznávania známych korzických miest a pamätihodností, doprajete si jazdu v horách a zjazd z nich aj prejazd malebnou krajinou pozdĺž mora. Samozrejme tu nechýba ani dostatok času na kúpanie v mori a ničnerobenie na pláži. Napríklad zostanete niekoľko dní na jednom mieste pri mori a môžete si tak užiť kúpeľ v morskej vode a zároveň s pomocou autobusu cestovať na zaujímavé miesta a na bicykli sa vracať späť do cieľovej destinácie.

S bicyklom sa dá cestovať aj na jachte alebo po horách

Využiť môžete napríklad aj cyklojachtu a vydať sa napríklad na chorvátske ostrovy. Aj tu ide o dokonalú dovolenku. Budete na jachte obdivovať krásy pobrežia, ktoré si budete môcť na cyklovýletoch po pevnine ohmatať na vlastnej koži. V noci cyklojachty vždy kotvia v prístavoch alebo zátokách. Vo dne máte dostatok priestoru a času na vytiahnutie bicyklov a organizovanie výletov na nich. Striedajú sa miesta, ktoré môžete využiť na kúpanie a cyklojazdu, užijete si aj kúpanie alebo dokonca potápanie v mori. Zažijete tak oveľa viac vecí ako inokedy.
Milovníci horských vrcholkov sa s bicyklom môžu vydať napríklad na zájazd do Álp. Tu si bez náhlenia užijú jazdy po cyklotrasách i horských cestách. Stúpanie pritom uľahčuje autobus alebo kabínková lanovka.
Iným lákadlom je potrebné zájazd na bicykli za vínom, týmto spôsobom sa dá prejsť napríklad rakúskeho údolia Wachau.

Môžete pokojne spoznať aj celú krajinu

Ak máte viac času a môžete si dopriať dlhšiu napríklad trojtýždňovú dovolenku, za túto dobu zvládnete spoznať pomocou autobusu a bicykla pokojne aj celú krajinu. Výhodou je, že cyklistické etapy majú zvyčajne viac variantov, takže si môžete vyberať vždy konkrétny podľa svojich fyzických možností. Skúste napríklad krajinu neznámu, dajme tomu Portugalsko na bicykli. Prejdete hory, národné parky, morské pobrežie. Pozriete sa aj do historických miest vrátane metropoly Lisabonu. Cyklozájazdy sú zaujímavou formou dovolenky a bola by veľká škoda nejaký z nich nevyskúšať.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.