Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Cyklodovolenka na Vysočine

Keď píšem o Vysočine, asi by som mal skôr napísať Českomoravská vrchovina. Často som ale počul názov „Českomoravská vysočina“ a tak nejako mi to zostalo. A pretože som v tomto kraji trávil veľa času už ako dieťa a študent a neskôr aj pracovne, nie je divu, že som tu trávil aj cyklodovolenku. Ale na bicykli som tu jazdil už pred ňou. Skrátka sa mi na Vysočine páči a najviac na rozhraní Žďárska, Havlíčkobrodska a Jihlavska.


Prvýkrát som na bicykli prešiel Vysočinu koncom osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia ako študent. Nechal som si z domu doviezť svoj skoropretekársky bicykel Eska s tromi prevodmi a z rodisko Karla Havlíčka Borovského som najďalej došiel do Jihlavy. A späť samozrejme. Kopce dali zabrať, ale páčilo sa mi to. Keď som s priateľkou uvažoval, kam zo Slovenska ísť na dvojtýždňovú dovolenku, nechcel som nič riskovať a zvolil ma známy kraj, Vysočinu. Centrom nášho pobytu sa stal penzión U Kubínů v Přibyslavi, malom mestečku práve na rozhraní oných troch okresov. Leží síce na ceste č. 18, ale je tu len mierna premávka áut, zrejme pre náročné zákruty okolo Stříbrných Hor aj inde. Ďalej je tu veľa vedľajších ciest medzi dedinami a nespočet kvalitných lesných ciest v smrekových lesoch, radosť jazdiť. V tom čase už vo Vysokých Tatrách veľa stromov po kalamite nezostalo a jazdiť po Vysočine bol balzam pre telo i dušu.

Na Vysočine sa jazdí len do kopca alebo z kopca, rovinku tu musíte naozaj hľadať. Vedľajšie cesty sú často lemované stromoradím blízko cesty, takže často sa musia autá vyhýbať na tom určených miestach, pretože dve neprejdú. Ak neprechádzate lesom, tak malebnou dedinkou, ale ďaleko nie je ani do mesta, na výber je ich niekoľko.

Vysočina je krajom cyklistov. Značenie pre cykloturistov je jasné, presné a dostatočné husté, nemusíte sa báť, že zablúdite. Pretože celkom dobre poznám cesty a cestičky v okolí, mohol som jazdiť aj bez máp, ale vytlačil som si sadu máp zo severu bikemap.de. Kto dáva prednosť turistickým mapám, odporúčam nasledovné dve:

Na bicykloch sme z Přibyslavi postupne navštívili Žďár nad Sázavou, Polnou, Jihlavu, Havlíčkův Brod i Chotěboř. Zašli sme si na Hrad Lipnice nad Sázavou aj prezreli hasičské múzeum. Zo všetkých výletov mám fotografie a samozrejme aj mapy na bikemap.de, s ktorými vás zoznámim v samostatných článkoch. Vysočina je nádherné miesto a ak zvažujete kam na dovolenku s bicyklom, rozhodne zvážte tieto miesta. História i súčasnosť Vysočiny spolu s krásnou prírodou rozhodne stojí za spoznanie.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.