Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Cyklodovolenka v Orlických horách

Keď som začiatkom jari 2010 uvažoval, kde strávime s priateľkou v auguste dovolenku na bicykli, napadlo ma urobiť to podobne, ako minulý rok na Šumave. Teda vrátiť sa po rokoch opäť na niektoré pekné miesto a opäť prejsť na bicykli krajinu, ktorú už trochu poznám. A tak po pätnástich rokoch som sa opäť ocitol v Orlických horách zvedavý, čo sa tu zmenilo a čo je tu nové.


Ubytovanie som hľadal na internete. Uvažoval som opäť bývať na brehu priehrady Pastviny, ale v mojom termíne som nenašiel nič vhodného, tak som rozšíril okruh. Nakoniec som vybral veľmi dobrý penzión v hornej časti Rokytnice v Orlických horách, priamo na križovatke na Říčky, známe ako zimné lyžiarske stredisko.

Rokytnici som vybral jednak pre blízkosť mesta, pre prípadné nákupy, jednak že nie je ďaleko od poľských hraníc. Chcel som si zopakovať návštevu Miedzylesie a tiež sa opäť pozrieť k priehrade u Nekoře.

mapa

Tú dobu som veľa cestoval a veľa po diaľnici. Tak som sa rozhodol pojať dovolenkovo aj cestu samotnú a previezť sa zo stredného Slovenska do Orlických hôr skôr vedľajšími cestami, len nech diaľnicu ani nevidím 😉 Takže sme vyrazili prvý deň našej dovolenky po raňajkách s tým, že máme čas. Naše bicykle na strešnom nosiči, oblečenie a ďalšie vybavenie na dva týždne dovolenky v objemnom kufri môjho kombíka. Samozrejme sme si cestou urobili niekoľko zastávok, vrátane prestávky na obed a večer sme zastavili pred penziónom.

OrlickeHory Druhý deň v miestnom informačnom centre som si prezrel ponuku máp pre turistov a kúpil mapu Orlických hôr od SHOCART. Mal som sebou samozrejme aj notebook, na penzióne funguje wifi, takže som si jednotlivé trasy mohol pripraviť aj na počítači, pár som ich mal z domu už vytlačené. Ale mapa je mapa, v teréne sa môže hodiť kedykoľvek vedieť, kadiaľ sa dá zmeniť trasa.

Okrem jazdenia na bicykli som plánoval aj návštevu neďalekej pevnosti Hanička, premenenej v múzeum pohraničného opevnenia z konca prvej republiky. A tiež návštevu neďalekých miest a hradov a zámkov. Vždy spájame športové a kultúrne vyžitie, sa nedá predsa jazdiť každý deň len na bicykli. Digitálny fotoaparát bol naším verným spoločníkom a tak v nasledujúcich dieloch seriálu o dovolenke na bicykli v Orlických horách popíšem nielen miesta, ktoré sme navštívili a ktoré vám odporúčam, ale doplním text tiež dúfam, že zaujímavými fotografiami.

Orlické hory a česko-poľské pohraničie je skvelým miestom na dovolenku na bicykli. Krásna príroda, značené cyklotrasy, množstvo penziónov a reštaurácií. Kraj, ktorý dlhú dobu bol vyhradený len vojakom a pohraničníkom, je prístupný cykloturistom. V zime raj lyžiarov, v lete cykloturistov a tých tu teda stretnete spústy. Na poľské strane hranice je ich menej, a aj cesty sú v horšom stave. Rovnako tak ale odporúčam Orlické hory navštíviť a sám sa tam opäť čoskoro zase vydám.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.