Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Kam na bicykli Lednice

Výlety na bicykli po rovine, prechádzky v krásnej prírode a v okolí historických pamiatok. Ak vaše srdce túži po dovolenke v tomto štýle, vyrazte do juhomoravskej Lednice a užite si dovolenku podľa svojich predstáv. Zistíte, prečo je Lednicko-Valtický areál druhým najobľúbenejším turistickým regiónom v Čechách a prečo sem rado jazdí toľko cyklistov. A že pre jazdu na bicykli tu naozaj nepotrebujete dlho trénovať.


Dominantou Lednice je bezpochyby zámok a jeho veľká a krásna záhrada s minaretom. Zámocká záhrada plynule prechádzajúci v lesopark je voľne prístupná niekoľkými bránami a bránkami a je integrálnou súčasťou mesta Lednice. Peší ju využívajú aj ako skratku medzi ulicami a my, návštevníci mesta, im môžeme len závidieť, že žijú v tak krásnom prostredí.

Priamo v Lednici sa nachádza niekoľko hotelov, penziónov a kúpeľných domov a tiež množstvo reštaurácií v rôznych cenových úrovniach. Vybrať si ubytovanie na predĺžený víkend alebo na dvojtýždňovú dovolenku nie je problém pre žiadneho turistu. A ak by snáď vo vašom voľnom termíne bolo obsadené, ubytovanie nájdete aj v okolitých niekoľko kilometrov vzdialených dedinách.

Jazda na bicykli v okolí Lednice je nenáročná, pretože mesto leží na úplnej rovine na rieke Dyje. Priamo z mesta môžete zájsť na niekoľko kilometrov vzdialenú atrakciu Janův hrad, čo je umelá romantická zrúcanina a odtiaľto vedie cesta smerom na Podivín, mesto ležiace kúsok od diaľnice na Brno, alebo sa vrátite do Lednice asfaltkou. Poľnou cestou sa dostanete aj do zámockého parku, kde je ale jazda na bicykli zakázaná, chvíľku ho musíte tlačiť vedľa seba.

Januv-Hrad

Od zámockého parku, na konci Lednice, vedie turisticky značená cesta pozdĺž Dyje a neskôr po hrádzi Dyje až do dediny Bulhary. Vrátiť sa môžete rovnakou trasou cez les a lúku alebo po asfaltovej ceste cez Nejdek. Alebo pokračovať ďalej až do Dolných Vestoníc na brehu vodnej nádrže Nové Mlýny.

Južne od Lednice máte na výber cestu smer Valtice alebo pozdĺž železničnej trate cestu na Břeclav. Ak pozorne budete sledovať turistické značenie, nemôžete minúť repliky antických chrámov, ako je Apolónov chrám alebo Tri grácie.

Tri Gracie

Územie medzi Lednicí, Valticami a Břeclavou je pretkané množstvom ciest a cestičiek, kde strávite jazdou na bicykli veľa krásnych chvíľ medzi poľami, vinicami a rybníkmi. Hlavnú cestu medzi Břeclavou, Valticami a Mikulovom neodporúčam pre cyklistov, je tu hustá premávka automobilov. Ovšem mimo túto cestu majú cykloturisti v okolí Lednice k dispozícii mnoho značených cyklotrás.

A keby vás prestala jazda po rovine baviť, vždy môžete zabrúsiť na svahy Pálavy nad Bulhary a smerom na Mikulov alebo cez Valtice do Rakúska. Turistické hraničné prechody sú tu na každom rohu a dokonca u Valtíc nájdete aj museum železnej opony, kde si nielen plotom, ale aj štýlovým bufetom na chvíľu pripomeniete časy socializmu.

Hranice

Lednice a okolie ponúka nespočetné množstvo možností prechádzok a výletov na bicykli. Nestratiť sa v hustej sieti ciest, cestičiek a cyklotrás vám pomôže podrobná mapa. V samotnej Lednici aj v okolí nájdete tiež veľa miest, kde sa dobre varí a tak cieľom vašich vychádzok môže byť aj samotný obed alebo večera. Lednicko-Valtický areál má rozhodne čo ponúknuť a ak nie ste viazaní povinnosťami detí v škole, oplatí sa navštíviť Lednice aj v septembri alebo o pekných dňoch v októbri. Nie je tu toľko turistov a aj možnosti parkovania automobilu sú o veľa lepšie.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.