Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Mechanik hodil fľašu po motorke, Saganov tým bol potrestaný

V pätnástej etape Tour de France 2015 v nedeľu 19. júla pred koncom etapy chcel Peter Sagan vymeniť bicykel za iný typ. Pri výmene mu zavadzala motorka televízneho kameramana. Rozhodcovia však potrestali športového riaditeľa týmu Tinfoff-Saxo.


Ako sa slovenský favorit Peťo Sagan blížil k obrubníku na pravom kraji cesty, televízna motorka ho stále sledovala a zastavila za ním. To znemožnilo prísť teamovému autu čo najbližšie k Saganovi a uskutočniť výmenu bicyklov v čo najkratšom čase. Peťo kopancom do kolesa motorky dal najavo motorkárovi svoju nespokojnosť s jeho správaním sa a porušovaním pravidiel. Motorkár s kamerou poodišiel o pár metrov dopredu, ale stále zavadzal Peťovi Saganovi, ktorý po výmene stroja sa nemohol plynule rozbehnúť, musel kameru na motorke obísť. Nahnevaný športový riaditeľ Sean Yates hodil po motorkárovi cyklistickú fľašu.

Sean Yates hádže fľašu

Za tento konflikt bol potrestaný športový riaditeľ Sean Yates tým, že jeden deň nemohol byť v doprovodnom vozidle týmu Tinkoff-Saxo, a to na 16. etape v pondelok 20. júla 2015 z Bourg de Péage do Gapu.

Pritom motorkári majú jazdiť tak, aby neobmedzovali a neohrozovali pretekárov a zastavovať pri ľavom okraji cesty. Vodič motorky nie len, že porušil pravidlá Tour de France, ale svojím správaním priamo zasiahol do priebehu pretekov a mohol ovplyvniť výsledky pretekov.

Fascinuje ma tento alibistický a pacifistický prístup, ktorý vládne v Európe v poslednom čase. Profesionálni pretekári, ktorí bicyklujú jednak pre radosť z jazdy, jednak tým živia seba aj svoje rodiny, sú len v pozícii gladiátorov, ktorí majú zabávať plebs. Musia strpieť všetko, nesmú sa ozvať. Na pódiu sa musia nechať obcicmávať kadejakými vyžlami, nikto sa nepýta, či sa im to páči alebo nie. A kameraman a jeho motorkár môžu robiť čo chcú, televízne auto môže zraziť vo vysokej rýchlosti jazdca z cesty a vyradiť ho nie len z pretekov, ale ho aj pripraviť o obživu a to je všetko v poriadku.

Keď sa ale pretekár alebo jeho mechanik ohradí a dá najavo svoju nespokojnosť, že niekto mu bráni v jeho práci, že niekto porušuje pravidlá, ktoré sú pre všetkých záväzné, tak potrestaný je mechanik. Prečo? Pretože by na obrazovkách bola agresivita?

Tej je na obrazovkách plno, aj medzi ľuďmi. Tour to už ani nezachráni ani nezhorší. Žabožrúti sa boja, že by niekto dostal inšpiráciu, že keď ti niekto porušením pravidla bráni, že mu to máš vytmaviť? Násilie bolo vždy súčasťou ľudstva a zatváraním očí nad realitou nevymizne. Každý, kto sa nezmestí do kože si musí byť vedomý, že môže dostať világoš. Francúzi týmto činom ukázali, že im viac ako o férový šport ide o prachy, ktoré zarábajú na prenosoch a jazdci sú pre nich len gladiátori v aréne bez práv a nárokov.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.