Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Pravidlá sa musia dodržiavať aj medzi cyklistami

Šport by sa mal riadiť zásadou fair-play. A tiež rovnosťou šancí pre všetkých účastníkov. Zbor rozhodcov po skončení prvej etapy La Vuelta 2015 rozhodol, že jeden z pretekárov porušil písané pravidlá a vylúčil ho z pretekov. Taliansky pretekár vo farbách tímu Astana Vincenzo Nibali svoje počínanie chvíľu obhajoval, ale rozhodnutie rozhodcov prijal.


Počas prvej etapy asi 30 kilometrov pred cieľom došlo asi v tretine pelotóne k pádu. Veľa pretekárov sa ocitlo na zemi, dvaja pre zranenie z pretekov odstúpili. Nibali patril k tým, ktorí sa veľa zdržali, než opäť pokračovali v jazde.

V ďalšom priebehu pretekov k Nibalimu vo vedení malej stíhacie skupiny došlo tímové auto a pri preberaní bidonu vodič auta šliapol na plyn a obaja ušli skupinke. Rozhodcovia si to všimli a udelili trest pretekárovi, vylúčili ho z ďalšieho priebehu pretekov Vuelta 2015.

Vo svojom vyjadrení k vylúčeniu sa Nibali nechal počuť, že rozhodcovia skôr mali udeliť penalizáciu jednu, dve alebo aj tri minúty, ale že vylúčenie z pretekov je prísny trest. Že po páde veľkej časti pelotónu úvodná skupina nepočkala, že išla ďalej.

„Nibali sa držal vozidla sto metrov. Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, ale iný trest pre jazdca nasledovať nemohol, „uviedol šéf rozhodcov Bruno Valčič.

Súhlasím s ním. Pravidlá jasne platia pre všetkých a to, čo povedal Nibali, nie je argument, ale výhovorka. Nemožno ospravedlniť porušenie písaných pravidiel ale aj fari-play zásad tým, že niekto iný predo mnou urobil chybu (vraj zavinil pád) a ja si týmto malým podvodom iba doženiem svoju stratu.

Jury dala tak cyklistickému svetu jasný signál. Ani víťaz všetkých troch grand tour nemôže porušovať pravidlá a získavať neoprávnenú výhodu, nech sú jeho pohnútky akékoľvek. A súčasne dala najavo, že bedlivým okom stráži rovnosť šancí pre všetkých a nemieni tolerovať nič, čo by narušilo férovosť preteku. Žiadne varovanie nebude. Buď pravidlá dodržiavate alebo nejazdíte.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.