Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Spätné zrkadlá

Cykloturistika je krásny šport, ale najdôležitejšia je u neho bezpečnosť. A pretože nejazdíme len na vyhradených cyklotrasách, ale aj na cestách spolu s automobilmi, je dobré nielen vidieť a byť videný, ale aj vedieť, čo sa deje za nami. Preto už niekoľko rokov jazdím sa spätným zrkadlom na bicykli.


Prvé som si kúpil pred pár rokmi niekde v hypermarkete a slúžilo roky, kým mi ho kamarát neodrazil, keď som mu na pár dní požičal svoj bicykel po operácii chrbtice. Mať informáciu o aute, ktoré sa k vám blíži zozadu, je na nezaplatenie, najmä keď fúka vietor a nič nepočujete. Cyklista sa tak lepšie dokáže pripraviť na situáciu, napríklad pokus o nebezpečné predbiehanie, keď naproti tiež ide auto.

Zrcadla na obou našich kolech

Zrkadlá na oboch našich bicykloch

Tiež pri odbočovaní vľavo je spätné zrkadlo na bicykli výborným pomocníkom. Najmä po operácií chrbtice nie je vždy jednoduché sa otáčať a obzerať za seba. Niekedy aj cesta nie je kvalitná a so zrkadielkom si človek nemusí vyberať medzi tým, či sledovať diery na ceste pred sebou alebo autá za sebou.

Po dobrej skúsenosti sme kúpili spätné zrkadlo aj na bicykel priatelky, myslím, že to bolo na dovolenke v Klatovoch. Bolo menšie, ako moje a aj stopka bola menej pevná, takže sa zle nastavovalo do správneho uhla a nie vždy ukazovalo vždy presne to, čo by malo. Preto keď sme sa chystali po dlhej pauze na tohtoročnú dovolenku na bicykloch, objednal som dve nové spätné zrkadlá na naše bicykle.

Prešiel som zbežne slovenské eshopy a nenašiel som nič normálne. Tak som sa pozrel po ebay.com a z ponuky vybral zrkadlá s pevným ramenom. Dorazili pár dní pred odchodom a na bicykle som ich nasadil až v Mikulove.

Zrkadielko má možnosť nastavenia v troch miestach. Upevňovacou skrutkou plastovej objímky sa súčasne nastavuje natočenie plastovej stopky aj natočenie objímky na rúrke riadidiel. Na konci stopky je možné natáčať samotné zrkadlo. Tieto tri možnosti plne postačujú pre presné nastavenie spätného zrkadla.

Zpětné zrcátko na beranech.

Spätné zrkadlo na baranoch.

Objímka je robená pre upevnenie na rúrky s priemerom 18 mm a je dodávaná s plastovou vložkou pre montáž na tenšie rúrky.

Slabým miestom je upevňovacia skrutka a objímka. Aby zrkadlo pevne držalo, stačí slabé utiahnutie matice, ale aby sa neotáčala stopka, je potrebné ju utiahnuť trochu viac. A to sa plastové konce objímky celkom ohýbajú. Vyriešim to tak, že maticu preložím dovnútra ramien objímky a vidlicovým kľúčom utiahnutím matice zafixujem polohu ramena a objímku utiahnem samoistiacou maticou.

Vypuklé zrkadlá s priemerom asi 10 cm dávajú veľmi dobrý prehľad o situácii za cyklistom, viete o všetkých autách za vami aj o vašich partneroch na výlete. Za cenu asi 2 eurá za kus keď vydržia i len jednu sezónu, tak sa jedná o veľmi dobrý nákup, hlavne z hľadiska bezpečnosti.

Na prevoz bicyklov na streche auta dávam z kolies dolu nielen spätné zrkadlá, ale aj brašne, pumpičku a fľaše. Ale na bicykli na cestu už bez zrkadla nevychádzam. Ten pocit bezpečnosti a možnosť vedieť všetko, čo sa deje vzadu, je naozaj na nezaplatenie.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.