Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Rozhľadňa Opava

Opava je malá obec v okrese Veľký Krtíš, leží pod kopcom, do ktorého aj autom občas býva ťažké vyjsť. Na jar tohto roku nad dedinou pribudla rozhľadňa, z ktorej vidno za pekného počasia naozaj do ďaleka. Obec už začala budovať aj cestu k veži, no stále nie je v teréne nijaké značenie, ktoré by vás k nej priviedlo, ak miesto nepoznáte. Vyskúšali sme obe cesty a všetko nafotili. Ako sa dostať na rozhľadňu nad Opavou?


Cez obec Opava vedie cesta prvej triedy číslo 75 od Nových Zámkov na Lučenec. V smere od západu, z kopca, na pravej strane a v smere od východu od Veľkého Krtíša, do kopca, na ľavej strane, je drevená búdka autobusovej zastávky a pri nej odbočka do areálu bývalého družstva.

Rozhladna Opava

Na tejto búdke sme našli jedinú značku, ktorá by vás upriamila na rozhľadňu nad dedinou.

RozhladnaOpava

RozhladnaOpava-73

Domácich pomerov neznalý turista, túžiaci po vyhliadke do širokého okolia Krupinskej pahorkatiny a Poiplia by tu aj odbočil svojím autom. No na ceste, po ktorej občas prejde auto alebo traktor, nie je veľmi miesto, kde bezpečne zaparkovať, aj keď tu občas nejaké auto stojí.

Hľadať tu ďalšiu značku, ktorá by vás nasmerovala smerom k vyhliadkovej veži je zbytočné. A asi je to aj dobre. Len keby tu nebola tá prvá na zastávke, ktorá ľudí zbytočne pomýli. Od cesty na družstvo vás smerom v rozhľadni navedie v lúke vychodený chodník, smerujúci k hore. Pri dvoch kopách metrovice vedú do porastu koľaje od traktora.

RozhladnaOpava-01

RozhladnaOpava-02

Takouto cestou by sa aj dalo ísť. Keby sa neskôr koľaje nestratili a nezostala len vychodená cestička.

RozhladnaOpava

Lenže aj tá sa neskôr skoro stratí, máte problém sledovať v malinčí a podraste, kadiaľ išiel niekto pred vami a istým vodítkom sú len stĺpy elektrického vedenia na vysielač vedľa rozhľadne. Intuitívne držíte smer, rukami sa držíte koreňov stromov nad vami a po štvornožky vyleziete posledných päťdesiat metrov k drevenej rozhľadni. Bez kvalitnej obuvi, istej dávky odvahy a sily sa týmto smerom nevydávajte a naspäť už vôbec nie. Cesta je to možno krátka, ale o to náročnejšia.

RozhladnaOpava-70

Pre peších aj cykloturistov, ale aj motorizovaných turistov je oveľa prístupnejšia a aj krajšia cesta na rozhľadňu v Opave popri vodárni na Pahorku. Je to asi kilometer nad obcou, odbočka k vodárni je popri autobusovej zastávke, pri smere od Veľkého Krtíša sa odbočuje naľavo z hlavnej cesty.

RozhladnaOpava

Pri vodárni je možné zaparkovať niekoľko áut, ale nie je tu žiadne parkovisko, ktoré by tu obec rozhodne mala vybudovať, hoci len štrkové. Od vodárne začína novobudovaná cesta na rozhľadňu. Vzdialenosť necelé dva kilometre pohodlne prejdete pešo aj na bicykli, prevýšenia sú minimálne.

RozhladnaOpava

Rozostavaná cesta láka motoristov k jazde až pod samotnú rozhľadňu.

RozhladnaOpava-66

Po necelom kilometri stavba končí, odporúčame pokračovať poľnou cestou vpravo, smerom ku gazdovstvu.

RozhladnaOpava-63

Po sto metroch ale odbočte vľavo, ako hovorí v strede drevená tabuľka. Napravo by ste vošli na farmu.

RozhladnaOpava-62

RozhladnaOpava

Ďalej už idete po poľnej ceste, mierne do kopca.

RozhladnaOpava-61

RozhladnaOpava-57

Autom bezpečne prejdete aj po poľnej ceste. Čo je to ale za turistiku, vyviezť sa autom až pod rozhľadňu?

RozhladnaOpava

RozhladnaOpava-38

Drevená rozhľadňa má celkom šesť poschodí a sedem schodísk. Vrchné podlažie poskytuje dostatok priestoru pre veľa ľudí, ktorí sa môžu kochať pohľadom do diaľky, ak je dobrá viditeľnosť.

RozhladnaOpava-34

RozhladnaOpava-35

Rozhľadňa stojí na mieste, kde vraj aj v minulosti bola vyhliadka. Vedľa je postavený telekomunikačný vysielač.

Pri rozhľadni sú vybudované dve drevené sediská so stolíkmi a ohnisko. Ako vidno, je to veľmi jednoduché, chcelo by to trochu upraviť okolie, aby tu ľudia radi trávili viacej času.

RozhladnaOpava-28

RozhladnaOpava-27

Konštrukcia vyhliadkovej veže je drevená s oceľovými skrutkami.

RozhladnaOpava-29

RozhladnaOpava-07

Na detailoch vidno, že si mali stavitelia dať viacej záležať.

RozhladnaOpava-06

Drevené schody sú strmé, ale aj vďaka bočným madlám sa dajú bez problémov vyjsť aj pre staršieho alebo chorého človeka. Dostatočný počet podlaží dáva možnosť si oddýchnuť medzi jednotlivými výstupmi a nezavadzať silnejším a pohyblivejším návštevníkom.

RozhladnaOpava-26

Z najvyššieho podlažia je úchvatný, doteraz nepoznaný pohľad na okolie Opavy a celý okres Veľký Krtíš.

RozhladnaOpava

Pohľad na Veľký Krtíš

RozhladnaOpava-23

Obec Opava

RozhladnaOpava-19

Sitno na dohľad

RozhladnaOpava

Dovidíte aj na jadrovú elektráreň Mochovce

RozhladnaOpava-21

Cesta, po ktorej ste prišli k rozhľadni nad Opavou
RozhladnaOpava-12

Výstavba rozhľadne obcou Opava je záslužný počin, ktorý pomôže rozvoju turistiky v okrese Veľký Krtíš a môže prilákať ľudí z iných okresov. Pokiaľ bude rýchlo dokončená cesta k rozhľadni, vybudované malé parkovisko pri vodárni, aby zbytočne autá nejazdili až pod vežu a neobťažovali peších a cyklistov a keď budú na rázcestí v dedine, pri vodárni a pri rozhľadni postavené informačné tabule s mapou a informáciami pre turistov a upravené sediská s ohniskom, bude sa jednať o jedno z najpríťažlivejších turistických miest v okrese.

Navyše stačí vyznačiť z dediny trasu pre peších cez cestu, ktorá začína ako asfaltová v dedine a ďalej pokračuje ako lesná cesta a končí naproti vodárni na Pahorku a ľudia budú môcť na rozhľadňu vychádzať už dediny, čím ju lepšie spoznajú. Bufet, obchod či predaj suvenírov by sa hodil.

Ešte vymyslieť, ako by obec mohla na tejto turistickej atrakcii aj trochu zarobiť. Napríklad cez víkendy prenajať miesto pri rozhľadni pojazdnému bufetu s občerstvením, špekáčkami na opekanie, nanukmi a podobne. Cez víkendy v lete tu býva veľa ľudí, škoda tento potenciál nevyužiť. Pripravené palivové drevo pri ohnisku by populárnosť tohto miesta ešte zvýšilo. Turistický ruch je dobrým zárobkom pre mnohé obce, ktoré vedia svoje prednosti vhodne predať.


Komentáre ( 4 )

Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.