Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Ako naučiť svoje deti jazdiť na bicykli

Bicykel nie je príliš lacná záležitosť, ale aj napriek tomu by ste mali svojim deťom bicykel kúpiť. Je jasne, že z neho za chvíľu vyrastú a vy budete nútení kúpiť mu opäť ďalší bicykel. V tomto prípade sa môžete opýtať známych, či nepredávajú za nižšiu cenu bicykel po ich deťoch a ten starý čo máte doma predáte zase niekomu vy. Nezáleží, či na bicykli jazdíte alebo nejazdíte, ale svoje deti by ste to naučiť mali. Každé dieťa potrebuje veľa pohybu a bicykel je pre nich tým pravým.


V koľkých rokoch začať svoje dieťa učiť jazdiť na bicykli?

Najlepší čas, kedy začať dieťa učiť na cyklistickom bicykli je okolo troch rokov veku dieťaťa. Záležať potom bude na šikovnosti detí. Môžete totiž k bicyklu pridať postranné kolieska, ktoré zo začiatku pomôžu deťom udržiavať správnu rovnováhu. Nenechávajte ale postranné kolieska príliš dlho. Mohlo by sa stať, že si na ne dieťa zvykne a nebude sa ich chcieť vzdať. Ak je šikovnejšie a vidíte, že má skvelú rovnováhu aj pri chôdzi a behu, skúste to ihneď bez postranných koliesok.

Prvé inštrukcie

V prvom rade musíte dieťaťu bicykel predstaviť a ukázať mu, na čo sa aká časť bicykla používa. Ukážte mu, ako sa brzdí. Následne mu zdôraznite, že ak chce jazdiť na bicykli, vždy musí mať na hlave ochrannú prilbu. Ak sa bojíte, že by vaše dieťa mohlo rýchlo spadnúť a ublížiť si, môžete mu pridať aj chrániče na lakte, aby si ich dieťa pri páde neodrelo.

dieťa na bicykli

Prvá jazda

Ukážte dieťaťu, ako správne nasadnúť na bicykel. Následne mu pripomeňte, že sa za žiadnu cenu nemá pri jazde púšťať riadidiel. Ak chcete vyskúšať, ako sa vaše dieťa na bicykli orientuje, skúste najskôr, aby sa namiesto šliapania odrážalo. Akonáhle bude prvýkrát nasadať a chcieť šliapať, pridržte mu celý bicykel za sedačku. Následne ho ponúknite, aby skúsilo šliapať. Keď dieťa uvidí, že ho držíte, bude mať väčší pocit bezpečia. Akonáhle budete mať pocit, že mu jazda aj zastavovanie ide bez problémov, skúste ho po chvíľke jazdy pustiť samé. Ak vaše dieťa zvládne aj toto, nechajte ho, aby skúsilo aj nasadnúť samé.

Dôležité informácie na záver

Nikdy po svojom dieťati nekričte. Mohlo by sa stať, že by na bicykel už nikdy neusadlo. Skúste ho iba nenápadne motivovať. Nezabudnite dieťa na záver tréningu poriadne pochváliť. Bude sa tak tešiť aj na ďalší tréning.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.