Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Mikulov 2013 – výlet do pohraničia

Mikulov leží kúsok od rakúskej hranice a tak jeden z prvých výletov do okolia mieril práve okolo hranice a rozhodli sme sa pozrieť do najbližšieho rakúskeho okolia, vyskúšať si hraničné priechody aj kvalitu ciest na oboch stranách hranice a zistiť, čo nás čaká „za čiarou“. Pre nedostatočnú trénovanosť začiatkom sezóny som vybral trasu nepríliš dlhú a s minimálnym prevýšením.


Z Mikulova sme vyrazili na juh okolo vlakovej stanice po ceste do Rakúska a hneď za mestom zabočili doprava na západ do polí a pozdĺž železnice. Kvalitná asfaltová cesta sa tu v lete hemží cyklistami, čo chvíľu stretnete nejakú skupinku.

Prvou zastávkou môže byť krčmička pri zastávke vlaku v Březí, kde si v tieni vychutnáte chladený nápoj alebo kávu. Asi kilometer za dedinou cesta prestáva kopírovať železničnú trať a mieri na juh, sleduje štátnu hranicu. Pred Novým Přerovom máte možnosť sa znova občerstviť v záhradnej reštaurácii, kam vás navedie pútač pri ceste. Okrem nápojov sa tu aj varí. Dedina Nový Přerov je takou cyklistickou križovatkou, kde si môžete vybrať z viacerých smerov pre svoj výlet na bicykli.

My sme si vybrali južný smer cez hranicu a vošli do malebného Rakúska, kde kvalitná asfaltová cesta je lemovaná ovocnou alejou. Červené a sladké čerešne nás veľmi osviežili. Prvá dedina je Wildendürnbach. Tu sme sa vydali na východ na dedinu Pottenhofen, ktorá leží v údolí. Cesty okolo sa vlnia v miernych kopcoch, aspoň sa nám cesta nezdala taká jednotvárna a z vrcholkov je nádherný výhľad do krajiny.

Odtiaľto je to len kúsok späť na hranicu. Na tomto úseku môžete občas stretnúť aj nejaké auto, ktoré občas ide aj do ČR. Cesta je úzka, tak na jeden automobil, ale vodiči sú ohľaduplní.

Hraničný prechod ale stojí za to. Bola tu vybudovaná symbolická hojdačka a hranicu na ceste predstavuje úzka biela čiara. Pri hojdaní ste tak chvíľu v Čechách, chvíľu v Rakúsku. Aký to kontrast voči dnes už dávno minulej železnej opone. Na vybudovanom odpočinkovom mieste sa môžete chvíľu zastaviť a možno stretnete aj iných cykloturistov.

Mikulov-Ottenthal-07

Mikulov-Ottenthal-17

Prikladám mapu, keby ste si chceli tento cezhraničný okruh prejsť sami. Je to asi tridsať kilometrov a celkové prevýšenie nedosahuje ani dvesto metrov. Trasa je to teda vhodná aj pre netrénovaných cyklistov.

Route 2 180 942 – powered by www.bikemap.net

Odtiaľto sú to len tri kilometre do mesta a kúsok do vášho penziónu. Toto miesto sa nám tak zapáčilo, že sme neskôr v priebehu našej dovolenky v Mikulove tadiaľ prechádzali ešte niekoľkokrát. Dokonca sa oplatí si zájsť len sem a pobudnúť tu chvíľu. Nielen kvôli hojdačke, ale miestu samotnému a jeho atmosfére.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.