Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Údržba bicykla je pred novou sezónou potrebná

Určite sa medzi nami nájdu cyklisti, ktorí si párkrát vyjdú aj počas zimného obdobia. My sa dnes však pozrieme na údržbu bicykla, ktorú je nutné vykonať po zimnom období. Možno si teraz hovoríte, že je na taký článok skoro, opak je však pravdou. Je to predovšetkým z toho dôvodu, že sa pomaly, ale iste blíži jar, a to je obdobie, kedy na cesty vyráža oveľa viac cyklistov. Ako na údržbu bicykla, ktorý počas zimného obdobia takmer vôbec nejazdil?


Údržba bicykla po zime je dôležitý proces

Každý bicykel potrebuje po dlhom odpočinku údržbu, je to vlastne podobné, ako s autom. Nenechávajte teda nič náhode. Mnoho ľudí, ktorí sa cyklistike nevenujú a bicykel používajú iba ako dopravný prostriedok, údržbu úplne prehliadajú. To sa v budúcnosti môže prejaviť ako chybné konanie. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako takýto bicykel pripraviť na sezónnu prevádzku.

Samotná údržba vyžaduje starostlivosť

V prvom rade je potrebné namazať reťaz, a to nielen po dlhom odpočinku, ale pravidelnejšie. Tým však nechceme povedať, aby ste pred každou jazdou strávili päť minút mazaním reťaze. Táto činnosť by sa podľa odborníkov mala opakovať každých 150 až 250 km. Jedine tak docielite bezproblémového chodu, aspoň v tejto oblasti.

Odpruženie bicykla je potrebné skontrolovať

Ak nemáte dostatočné vybavenie, je nutné pohľadom skontrolovať všetko odpruženie, ktoré sa na bicykli nachádza. V prípade, že narazíte na niečo zvláštne, nie je od veci bicykel dotiahnuť do špecializovaného servisu. To platí aj vtedy, keď pri sebe nemáte pumpičku vyrobenú pre tlmiče.

Brzdy a pneumatiky sú základom cyklistiky

V neposlednom rade by ste si mali skontrolovať funkčnosť bŕzd. Pokiaľ možno najlepšie začať od pomalej jazdy a postupne rýchlosť zvyšovať. Neodporúčame, aby ste brzdy skúšali zo začiatku v čo najvyššej rýchlosti, aby ste neohrozili vašu bezpečnosť. Ak si netrúfate, opäť prenechajte bicykel odborníkom. Nezabudnite upraviť tlak pneumatík na správne hodnoty podľa svojho bicykla. Pneumatiky budú s najväčšou pravdepodobnosťou mierne vypustené.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.