Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Jazda na bicykli štyri roky po operácii platničky

Áno, tento rok v máji to sú štyri roky, čo ma „chytil chrbát“ a to tak, že som skončil na operačnom stole neurochirurgia s diagnózou „vyskočená platnička“. Aký to malo priebeh a ako sa situácia s ohľadom na moju záľubu v jazde na bicykli vyvíjala? Pokúsim sa zhrnúť čiastkové informácie z jednotlivých článkov a súčasný stav po štyroch rokoch od operácie bedrovej platničky L5S1.


Prvé vážnejšie náznaky toho, že sa „niečo deje“ som mal v novembri rok predtým. Cítil som celkom silnú pichľavú bolesť zadnej strany kolena v pravej nohe. Ba možno som aj mierne kríval. Napodiv mi veľmi prospela dlhá prechádzka v Lednici zo zámockého parku na Janův Hrad a späť, kedy pri spiatočnej ceste som si uvedomil, že ma v kolene už nebolí a už chodím normálne.

Rovnako tak som sa miernu bolesť zozadu v kolene snažil rozchodiť prechádzkou po meste na konci apríla 2011. Za tri dni už som cítil aj bolesť pravého bedrového kĺbu, takže som nemohol poriadne sedieť a vzal som si v práci deň voľna, v domnienke že mi stačí si oddýchnuť. Ďalší deň ráno už som ale išiel k obvodnému lekárovi, ktorý podľa popisu bolesti v bedrách aj podkolení ma ihneď poslal k neurológovi s podozrením na vyskočenú platničku. Protestoval som, že ma chrbát nebolí, a keď, tak len deň alebo dva a potom to prejde, že ma bolí bedrový kĺb.

Neurológ ma prezrel, nechal urobiť CT vyšetrenie a poslal ma potom aj na magnetickú rezonanciu, pretože už CT ukázalo správnosť prvého dojmu. Platnička s označením L5S1 je vyskočená a to dosť. Dokonca sa veľká časť oddelila od platničky a tlačila na miechu aj nervstvo pravej nohy, čo spôsobovalo veľmi silné bolesti. Chodiť bolo takmer nemožné, sedieť rovnako tak a ležať len v niektorých polohách, silné lieky proti bolesti boli nevyhnutné až do urgentnej operácie na neurochirurgii v máji 2011.

plotenky

Prakticky ihneď po operácii chrbtice bolesti zmizli. Musel som sa ale opäť začať učiť chodiť, lekári mi niekoľko týždňov nedovolili sedieť, to sa som sa učil postupne počas ďalších niekoľkých týždňov. Denne niekoľko hodín som venoval posilňovacím cvikom chrbta, brucha, ramien a nôh. A prechádzal sa. Najprv po byte, potom okolo bytovky s doprovodom. Možno aj vďaka dobrej kondícii z cykloturistiky som cvičenie zvládal s ľahkosťou a namiesto predpísaných 100 metrov denných prechádzok ešte v nemocnici som zvládal poldruha kilometra, k údivu rehabilitačnej sestry 😀

Prechádzky boli zo začiatku problematické, nedokázal som sa pri chôdzi pozerať iným smerom, než ktorým som išiel, ako by som bol malé dieťa, na vratkých nohách. Pri zlom kroku (krivý chodník, nerovnosť) som vždy zacítil prudkú bolesť v bedrovej chrbtici. Kašlať alebo kýchať som mohol jedine, keď som sa niekoho alebo niečoho pridržal, inak som strácal silu a padal do kolien.

Pravidelné cvičenie a prechádzky prinášali ovocie, už koncom leta som mohol na pešiu dovolenku do Mikulova a opatrne zvládol aj výšľap na Lednický minaret 😉 Ďalší rok na jeseň som opatrne odjazdil prvých pätnásť kilometrov na bicykli!

Mal som pevný horský bicykel a najbolestivejší bol prejazd „rolety“ na križovatke, a tiež diery na cestách. Naučil som sa pozorne pozerať pred seba a včas sa zdvihnúť do pedálov, aby zadok nesedel na sedle. Po zimnej pauze som to zase skúsil a najazdil tisícku kilometrov a ďalší rok na jar si kúpil nový bicykel 😉 S odpruženou prednou vidlicou.

Bicyklovanie po operácii platničky

Skôr som si netrúfol do nového bicykla investovať, pretože nebolo jasné, či budem môcť na ňom jazdiť. Podľa toho, čo som vyčítal na internete, si niekto sťažuje, ako po jazde má bolesti, iní si zasa pochvaľujú, ako im jazda prospieva.

O svojich výletoch na bicykli som samozrejme hovoril so svojím lekárom a zo začiatku som jazdil na kontroly na jar a na jeseň, teraz už len na jeseň v podstate poreferovat, ako skvele bolo 😉 Len o tom prvom výstupe na minaret som mu „zabudol“ povedať 😀 Myslím, že má radosť z toho, ako sa dobre môj stav po operácii vyvíja (klop, klop, klop na drevo).

Najazdím celkom slušné diaľky aj výškové metre, najmä koncom leta, kedy už mám solídnu kondíciu. Prehľad trás, ktoré som už absolvoval, nájdete na webe. Od 60 do 80 kilometrov, od 600 do tisíc výškových metrov. Na horskom bicykli. Predsa len silnejšie pneumatiky lepšie tlmia nárazy. A teraz už jazdím na odpruženom bicykli. Na riadidlá som si nechal namontovať vysoké dlhé barany, takže môžem držať riadidlá v troch polohách a uvoľniť tak chrbtu v priebehu jazdy.

Dexter

Na ľavom barane mám spätné zrkadlo, takže mám prehľad o premávke za mnou a nemusím sa otáčať, čo by mohlo byť nepríjemné až bolestivé.

Pre cyklovýlety využívam prevažne asfaltové cesty, najčastejšie druhej a tretej triedy alebo lesné cesty. Občas sa zveziem po šotoline alebo poľnej ceste, výnimočne kamenistá cesta alebo štrk. Aj keď musím povedať, že niekedy aj štátna cesta môže byť viac rozbitá, než polňačka. Nejazdím v lesoch alebo zjazdy, neskáčem cez prekážky. Za jazdy vždy sedím. Niekoľkokrát som skúsil v stúpaní ísť zo sedla a využívať aj váhu svojho tela, zakaždým ma z toho ešte ten deň rozbolel chrbát v oblasti bedier. Takže to zase skúsim až za rok 😉 Problémom je aj tlačenie bicykla do kopca, ak sa vyskytne situácia, že už nemám síl a potrebujem pauzu, radšej zastavím a stojím, než by som bicykel tlačil.

Skrátka operovaná chrbtica je stále citlivá na niektoré druhy záťaže, aj keď musím uznať, že za tie roky sa všetko výrazne zlepšilo. Prvý rok som bol nemohúci, druhý všetko len opatrne a teraz si mnohokrát neuvedomujem, že už nie som to, čo kedysi a že si musím dávať na niektoré pohyby pozor. Za tie roky som si už tak nejako zvykol sa vyhýbať pohybom, ktoré mi ubližujú a stáť, chodiť alebo sa hýbať tak, aby som chrbticu nepreťažoval. Dokonca som štvrtý rok od operácie L5S1 sa pristihol, že sem tam aj pobežím pár krokov, čo bolo rok po operácii pre bolesti nemožné. Ukazuje sa, že enormná opatrnosť najmä prvý a druhý rok o operácii a častý odpočinok aj cez deň v ľahu prináša svoje ovocie.

Po operácii chrbtice som začal používať cyklistické funkčné oblečenie. Do tej doby som jazdil bežne v kraťasoch a tričku, ktoré som nezriedka prepotil, ale vždy som sebou viezol jedno čisté a suché. Pretože ma lekári dôrazne varovali pred prechladnutím chrbta, nakúpil som najprv dve a potom ďalšie funkčné tielka, tričká i bundy a musím uznať, že sa mi v nich jazdí veľmi dobre a aj keď sa občas spotím, dokonale odvádzajú pot a necítim chlad na chrbte.

Rovnako tak som kúpil najprv jedny a potom aj ďalšie cyklistické nohavice s gélovou vložkou pod zadkom. Mám teplé dlhé, trojštvrťové aj krátke na leto, takže ich volím podľa teploty vonku. Gélová vložka výrazne tlmí nárazy do chrbta od sedla v prípade nerovností, ale ako som už písal, ak vidím rozbitú ceste, nadvihnem sa v pedáloch, aby som nebol v priamom kontakte so sedlom a nedostal do chrbta plnú ranu.

Cyklistická tričká i nohavice kupujem v Lidli, vyhovujú mi a vydrží pri mojom spôsobe používania dlhšie, ako dva roky. A sú za dobrú cenu, takže ich môžem mať viac. Používam aj rukavice, väčšinou krátke bez prstov, tie ale vydržia tak jednu sezónu, výrazne ale pomáhajú tlmiť nárazy do rúk od predného kolesa, aj keď u nového bicykla s odpruženou vidlicou ich už toľko nie je. Pretože vďaka teplým nohaviciam a bundám už môžeme jazdiť aj pri poklese teploty k 10 stupňom, dokúpili sme celé teplé rukavice a samozrejme široké čelenky na ochranu hlavy a uší a čiapky pod prilby 😉

O celoodpruženom bicykli neuvažujem, možno ale vyskúšam odpruženú sedlovku. Len aby to nebolo viac hojdania a tým aj záťaže pre bedrovú chrbticu, ako s pevnou sedlovkou. Výšku sedla som si nastavil o niečo nižšie, než by bolo optimálne pre moju výšku postavy, ale v tejto polohe sa mi dobre jazdí a vyhovuje mi aj sklon chrbta nad riaditkami. Keby som mal nastaviteľný predstavec, asi by som ho zdvihol trochu vyššie. Takto teda ja jazdím na bicykli po operácii chrbtice a dúfam, že ešte dlho jazdiť budem.


Komentáre ( 11 )

Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.