Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Ľahký a výkonný varič na cesty

S obľubou vyrážam na bicykli v neznámej krajine tak, že sa ubytujem v dobrom penzióne. Ráno vyrazím niektorým smerom a viem, že večer sa po náročnej jazde na bicykli vrátim do teplej postele a nájdem tam aj niečo na jedenie. No stále častejšie uvažujem o expedícii. Teda že by som prešiel krajinu odniekiaľ niekam, nikde nezostával dlhšie, ako jednu noc. Láka ma opäť spať v stane a jesť to, čo si sám pripravím. Až doteraz mi k tomu chýbal kempingový varič.


K novému bicyklu som si kúpil aj solídny nosič na brašne a veľké brašne, aby som mohol voziť čo najviac vecí so sebou. Ovšem predstava klasickej dvojkilovej propán-butánovej fľaše a variča, kde čokoľvek ohriať trvá strašne dlho, ma nelákala. Neefektívnosť tohto spôsobu varenia je povestná. Hľadal som lepšie riešenie. Nízku hmotnosť, veľký výkon, ľahké prevážanie na bicykli.

A našiel som systém pre šport a cestovateľov, cestovný varič Jetboil. Systém preto, že umožňuje kombinovať niekoľko druhov plynových bômb, varičov a nástavných hrncov. Základ konštrukcie z titánu dáva variču vysokú pevnosť a nízku hmotnosť. Či už idete na túru pešo alebo idete na bicykli, každé kilo je cítiť a outdoorový varič Jetboil váži od 345 do 790 gramov. Najmenší má objem nádoby 0,8 litra, stredná 1 liter, väčšie 1,8 a najväčšia až 2,5 litra. Obslúži teda výpravu o jednej osobe aj skupinu až piatich osôb. Pritom kompletný varič ide zložiť do vnútra varnej nádoby a nezaberá žiadne zbytočné miesto vo vašom batohu.

Univerzálny cestovný varič typu Jetboil poslúži ako k ohrevu vody (na kávu, čaj) tak na varenie jedla (polievky, cestoviny, zemiaky…) a v zime i na rozpúšťanie snehu. Vodu uvedie do varu za niekoľko minút. Premyslený systém upevnenia variča k zásobníku plynu i varnej nádobe zvyšuje efektívnosť až na 80%, čo je dvojnásobok bežných plynových varičov. Pritom malý zásobník na 100 gramov plynu vám uvarí až 12 litrov vody. Teda opäť to znižuje váhu záťaže, ktorú so sebou na výlet veziete. Neoprénový obal varnej nádoby uchová teplý obsah po dlhšiu dobu. Piezoelektrický zapaľovač zlepšuje prácu s horákom a nemusíte mať starosť o zapaľovač alebo zvlhnuté zápalky.

S plynovým varičom je cestovanie jednoduchšie. Využijete ho na expedícii na bicykli, na zimnom výšľape na horách alebo len tak, na chate s priateľmi.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.