Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Prvý cyklovýlet 2013

Vzhľadom k operovanej chrbtici pred takmer dvoma rokmi som na tohtoročný prvý výlet na bicykli (a druhý od operácie) čakal veľmi netrpezlivo. Mal dať odpoveď na otázku, ako som na tom s kondíciou a čo na cyklistiku povie môj chrbát. Vlani na jeseň som stihol akurát jednu „etapu“ dlhú 15 km. Počasie sa toho roku prehuplo zo zimy rovno do leta, takže som bol rád, že bicykle mám pripravené, stačilo len dofúknuť pneumatiky. Kombinácia voľného času oboch nás doma a prijateľného počasia sa naskytla v sobotu 27. apríla a tak sme neváhali a obaja sa rozhodli podniknúť prvý tohtoročný výlet na bicykli po okolí.


Keďže obaja máme svoj problém s platničkami, dosť som hľadal po internete, ako sú na tom s cyklistikou ostatní rovnako postihnutí. Skončilo sa to remízou, jedna polovica operovaných na L5 S1 tvrdí, že je po cyklistike chrbát bolí viac, ale neprestávajú sa venovať svojmu koníčku, a druhá polovica tvrdí, že im jazda na bicykli pomáha udržiavať chrbát v dobrom stave a bez bolesti. Skonzultovali som to začiatkom apríla s neurochirurgom, ktorý ma operoval a ktorý sa o nás aj teraz stará, a došli sme k záveru, že to musíme len vyskúšať. Pokiaľ bude všetko OK, uvidíme sa na kontrole na jeseň, ak sa vyskytne niečo akútne, mám na neho mobil a vyriešime to, či už ozonoterapiou alebo operačne.

Tak s takými pocitmi som si spustil sedačku trochu nižšie, nech mám o málinko vzpriamenejší posed, skontroloval brzdy a naplnil fľaše s vodou. Na benzínke som dofúkal oba horské bicykle na mäkko, teda len na tri atmosféry a vyrazili sme do blízkeho okolia, aby to bolo neďaleko, keby nás bolo treba doviezť domov autom.

Dopadlo to skvele. Kondične síce nič moc, v druhom tiahlom stúpaní som pár krát zliezol dolu, čiastočne preto, že lýtka moc nemohli, čiastočne preto, že sedieť na sedačke mi už bolo nepohodlné napriek cyklokraťasom s gélovou vložkou. Chrbát sa skrátka ozýval a radšej som si dal pauzu skôr, než to bude bolieť veľmi.

Celkovo sme najazdili 22 km. Bicykle fungujú napriek svojmu veku veľmi dobre, aj keď nejaké mušky by sa už našli. Asi ich fakt už vymením za niečo novšie. V sobotu večer sme obaja cítili takú príjemnú telesnú únavu, ale žiadnu bolesť, tá neprišla ani v nedeľu. Takže by to asi ísť mohlo. Ak sa nepokazí počasie začiatkom mája, bude fajn využiť oba dva sviatky uprostred týždňa v kombinácii s niektorým víkendovým dňom a nabrať tak trochu stratenej kondície aj naučiť zase zadok bike sedadlu 😉 Aby sme v lete opäť mohli na dovolenku do Čiech do niektorého z cykloturistických rajov.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.