Bicyklovanie zdravo a dobre

Krajinou za pohodou a zdravím

Litava

Litava je dedina v Krupinskom okrese, ktorá leží v údolí riečky Litava. Stretávajú sa tu cesty od Čeboviec do Bzovíka a Krupiny a od Cerova do Senohradu. Minimum automobilovej dopravy a krásna príroda všade okolo robia z tejto dediny miesto s vynikajúcim cykloturistickým potenciálom. Žiaľ, doteraz nevyužitým. Aký je súčasný stav z tohto pohľadu a aké má dedina Litava možnosti?


Litava sa môže popýšiť bohatou históriou. V obci je rímskokatolícky kostol sv. Margity z roku 1168. Prvá písomná zmienka o obci sa datuje do roku 1135 a tento rok si teda obec pripomína 880 výročie. Na to vás upozornia aj tabule na vstupe do dediny.

V súčasnosti žije v Litave 768 (31. 12. 2014) obyvateľov. GPS súradnice Litavy sú 48°17′56″S 19°10′46″V a leží v nadmorskej výške 430 m n/m. Oveľa viacej informácií sa na Wikipédii o Litave nedozviete. Oficiálna stránka obce Litava obsahuje podstatne viac informácií, ale ak hľadáte informácie o športe a turistike či voľnom čase, dozviete sa len o tom, kto je prezident športového klubu, kto je manažér futbalového oddielu a dostanete sa na stránku Ranču u Ňuňa, zameraného predovšetkým na jazdectvo a ubytovanie. Nijaká zmienka o tom, že by ste sa tu mohli zastaviť napríklad na obed. A tu sa dostávame k podstatnej prekážke rozvoja turizmu a cykloturistiky, keďže naša stránka je zameraná práve na cykloturistiku, v obci a jej okolí.

Chválim počin vybudovania ranču, pretože príroda všade okolo je prekrásna. Lenže domáci si to už neuvedomujú. Považujú za samozrejmé to, čo pre cudzích je neskutočnou nádherou. Ticho, pokoj, žiadny priemysel a doprava, teda žiadne znečistenie. A nedokážu im to ponúknuť a „predať“.

Ranč u Ňuňa je prvou lastovičkou. Môžete sa tu ubytovať, buď v apartmáne alebo v garsónke. Ak ale neprídete traja či štyria, cenník ubytovania vás nemilo zaskočí. Rovnako ako ponuka welness 😮 O stravovaní sa tu nič nepíše. Ani pre ubytovaných ani pre ostatných.

Samotná obec je na tom oveľa horšie. Keď sa pozriete na obecnú webovú stránku, zostane vo vás rovnaký dojem, ako keď sa pozriete na obec samú. Sú tu zameraní do vnútra, do seba, svet okolo ako keby ich nezaujímal. Nevnímajú okolie, nevnímajú príležitosti. Na krajinu okolo seba sa pozerajú len svojimi očami. Nedokážu si predstaviť, ako Litavu vníma turista, čo by sa mu tu hodilo a za čo by bol ochotný tu nechať nejaký peniaz.

Litava

V Litave sa stretáva niekoľko ciest. Od západu do dediny ústi cesta od Bzovíka a Krupiny, na ktorú sa kúsok nad dedinou napája asfaltka od Cerova. Od juhu sa dlhým klesaním okolo lazov a ranča prichádza od Čebovskej Bukoviny, nad dedinou sa pripája cesta od Sucháňa. Práve cesta od Čeboviec cez Bukovinu na Sucháň prechádza poslednou fázou kompletnej rekonštrukcie a nový hladký asfalt umožní opäť prístup do Litavy cykloturistom, ktorí tento úsek dlhé roky obchádzali práve pre veľmi zničený asfaltový povrch. No a od severu ústi do Litavy cesta od Lackova a Senohradu.

Litava

Litava5

Ako z naznačeného vyplýva, Litava je ideálnym miesto na oddych pri cyklovýletoch v Krupinskej vrchovine. V dedine sú teraz otvorené dve reštauračné zariadenia. Krčmy povedzme rovno. V tej druhej som vo vnútri nebol, pretože vonku nie je nijaká možnosť bezpečne odložiť bicykle. A na námestíčku v Litave je osvedčená dedinská kombinácia: Jednota obchod – krčma.

Krčmárka je ochotná. Okrem piva či kofoly vám spraví aj kávu, zalievanú či nesku, a určite by našla aj čaj. Horšie je to vtedy, keď sa chcete najesť počas prestávky na dlhom výlete. Lacné keksíky či chrumky neponúkajú okrem éčiek a lacných náhražok surovín žiadnu výživovú hodnotu.

Pri poslednom výlete cez Litavu v júni 2015 sme nad Litavou stretli partiu troch cyklistov, stúpali oproti nám na Bukovinu. Neviem, či sa zastavili v krčme a či sa tu pokúšali minúť nejaké peniaze. Ani neviem, odkiaľ do Litavy prišli. A pochybujem, že o počte cykloturistov prechádzajúcich Litavou má nejakú informáciu obecný úrad. Zrejme to tu nikoho nezaujíma.

Litava

Keby totiž turisti (a ich peniaze) niekoho v Litave zaujímali, nemohli by pri námestíčku nájsť toto (na fotke hore).

Pritom je to ideálne miesto, kam umiestniť aspoň mapu okolia. Aby sa človek inštinktívne zastavil (to turisti a cykloturisti robievajú, keď v dedine zbadajú mapu), popozeral, ktorá cesta kam vedie, ako je to ďaleko. A hneď vedľa by mohli byť základné informácie o obci (keď už majú to 880. výročie prvej písomnej zmienky o obci – alebo im tá smiešna tabuľka na začiatku dediny stačí?), o zaujímavostiach, o prírode. Skrátka aby sa turista, ktorý sem zavíta, o obci čosi dozvedel a cítil sa tu dobre. Potom by stačilo na ostatných cestách na prístupe do dediny osadiť tabule s bielym „i“ v zelenom kruhu, aby sem trafili všetci, čo do Litavy prídu.

Potom by sa krčmár nemuseli báť mať pripravené niečo pod zub, pretože potom by sem cyklisti zavítali častejšie. Litava je totiž na dobrom mieste ako pre cyklistov z Krupiny tak z Veľkého Krtíša, pretože vďaka križovaní mnohých ciest ponúka veľa kombinácií, ako viesť trasu po okolí a nenudiť sa. Pritom Krupina je známym cyklistickým strediskom. A ak si to ešte v Litave nevšimli, tak cyklistika je v posledných rokoch na Slovensku na vzostupe. Čoraz viac ľudí si kupuje bicykle, čoraz viac ľudí chodí na bicykloch na výlety do okolia. A ak si to v Litave ešte nevšimli, bicykel nie je len dopravný prostriedok na dva kilometre po rovine do kravína alebo do krčmy. Cyklisti jazdia prevážne po kopcoch a nie je výnimkou aj sto kilometrová jazda. To len, aby sa nepovedalo.

A nech mi nikto nehovorí, že keby sa v krčmách zvýšili tržby vďaka turistom, že by to nepomohlo celej obci. Že by sa k tomu nedali postupne pridať ďalšie služby. Netreba hneď „budovať cyklocesty“ a v teréne značiť tabuľkami jednotlivé trasy. Pre začiatok by úplne stačilo osadiť v strede dediny tú mapu okolia a na webovej stránke obce venovať jednu časť práve možnosti cykloturistiky v okolí s ponukou služieb v obci. Teda občerstvenie, obed, ubytovanie. Veď ak nikto na koni jazdychtivý nebude na ranči ubytovaný, prečo by sa tam nemohli ubytovať cykloturisti povedzme z Bratislavy a jazdiť po okolí raz na bicykli, raz na koňoch?
A čo myslíte, kde tí potenciálni turisti z Blavy budú hľadať informácie? Na internete, priatelia, na Internete. Na stránke ako je táto, alebo ako je tá obecná. Google to tam nájde, keď to tam budete mať.

Tak ako aj tieto mapy sú dostupné cez vyhľadávač:

LitavaTuristickaMapa

Originál mapy nájdete na tomto odkaze.

Dedina Litava má svoj cyklo-turistický potenciál, daný umiestnením obce, križovatkou ciest s kvalitným povrchom, krásnou prírodou v okolí. Už len tie služby turistom ponúknuť. Miestni občania nedokážu zvýšiť tržby ani jednej krčmy, tento potenciál je daný počtom obyvateľov, počtom konzumentov a ich príjmami, prevážne z podpory v nezamestnanosti. Jediná šanca, ako zvýšiť prílev peňazí je začať sem ťahať turistov a ich peniaze. Poskytovať služby. Základ máte v Litave dobrý, len nebyť leniví a pustiť sa do toho. Len sa na cyklistitiku a turizmus nepozerajte svojimi očami, ale očami ľudí z mesta. Oni nechovajú kravy, ani kozy, nekopú v záhradke. Možno preto rozmýšľajú, kde minúť svoje peniaze. Peniaze ležia na ceste. Len ich musíte zdvihnúť.

Litava má potenciál stať sa cyklotursitickým strediskom Krupinskej vrchoviny.


Nechajte správu

Vaša emailová adresa nebude zverejnená

Môžete použiť tieto HTML tagy a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.